top of page

ABC mielenia ziaren kawy – o młynkach i nie tylko

Trudno mówić o tym, jak parzyć kawę, nie wspominając o jej mieleniu. Jest to bowiem czynność mająca kluczowy wpływ na ostateczny smak oraz aromat napoju. Na pewno każdemu znany proces mielenia kawy opiera się na rozrabianiu jej ziaren, aby otrzymać grubość, która będzie dostosowana do planowanego sposobu parzenia. W Europie kawę mielono już w XVI wieku, kiedy uznawana była za towar luksusowy, a wraz z rozwojem technologicznym sztuka ta stała się bardziej precyzyjna. Dzisiaj opowiemy Ci wszystko, co chciałbyś wiedzieć o mieleniu ziaren kawy.
Jaki wpływ ma zmielenie ziaren kawy na ostateczny smak napoju?


Odpowiednia grubość mielenia ziaren ma bezpośredni wpływ na późniejsze parzenie kawy. Spotkać się tutaj możemy z pojęciami nadmiernej oraz niedostatecznej ekstrakcji. Zbyt drobno zmielona kawa może zaowocować mocnym, gorzkim smakiem napoju, natomiast jeśli zdarzy Ci się zmielić ją zbyt grubo, będzie on słaby i wodnisty. Dopiero odpowiednio zmielone ziarna pozwolą na uzyskanie słodkiego, aromatycznego smaku, który zachwyci niejedno podniebienie. Warto wspomnieć, że aby zachować wszystkie aromaty, najlepiej jest mielić ziarna kawy bezpośrednio przed zaparzeniem. W zaledwie kilkanaście minut od zmielenia mogą one bowiem znacząco stracić na jakości. Zapominając o dobraniu pożądanej grubości zmielonych ziaren do sposobu ich późniejszego parzenia, a także mieląc kawę zbyt wcześnie, tracimy wiele cennych walorów smakowych, za które zapłaciliśmy, kupując ziarna. Warto więc pochylić się nad tematem i poznać go od kuchni.Jakie wyróżniamy stopnie zmielenia kawy?


Oczywiste jest, że wygląd zmielonej kawy będzie się różnił w zależności od poziomu zmielenia, jaki otrzymaliśmy. Początkowo niewprawione oko może mieć problem z odróżnieniem pobliskich sobie stopni zmielenia, dlatego dobrze jest dokładnie się z nimi zapoznać i zrozumieć, co je wyróżnia.


Zmielenie kawy możemy podzielić na następujące stopnie:


  • kawa bardzo drobno zmielona (przypominająca cukier puder),

  • kawa drobno zmielona (troszkę drobniejsza niż cukier. Bardzo delikatna i miła w dotyku),

  • kawa średnio zmielona (podobna do cukru),

  • kawa średnio grubo zmielona (grubość podobna do soli morskiej),

  • kawa grubo zmielona (ziarna kawy zmielone w ten sposób przypominają nasiona sezamu).


To, jak bardzo zmieloną kawę chcemy uzyskać, ma związek bezpośrednio z długością czasu parzenia, na jaki wystawione będą ziarna.

Jakie faktory wpływają na mielenie kawy?


Jest wiele czynników, które mogą mieć wpływ na to, jak przebiegnie i jakie będą efekty mielenia kawy. Chcąc uzyskać jak najwyższą jakość oraz niepowtarzalny smak napoju, warto zwracać uwagę na każdy z elementów wpływających na mielenie. Prócz omówionej wcześniej grubości ważne są także poniższe kwestie.


Urządzenie do mielenia


Mając do wyboru młynek żarnowy bądź nożowy, warto zawsze postawić na ten pierwszy. Przemiał wykonany takim młynkiem jest o wiele dokładniejszy, równiejszy oraz płynniejszy, zapewniając tym samym wyższą jakość docelowego napoju. Młynek nożowy rozcina ziarna, podczas gdy żarnowy je ściera, co nie wpływa wcale korzystnie na cały późniejszy proces parzenia. Korzystając z modelu nożowego, ryzykujemy także przegrzanie się ziaren podczas ich obróbki mechanicznej. Wybór urządzenia ręcznego lub elektrycznego to kwestia indywidualna, my jednak do użytku domowego proponujemy młynki elektryczne z naszej oferty. Są to najwyższej jakości produkty zaprojektowane po to, aby zapewnić najlepszy przebieg procesu mielenia. Dobrze również sprawdzają się, kiedy w grę wchodzi przygotowanie kawy dla większej ilości osób.


Preparowanie kawy


W zależności od tego, jakiej metody zamierzamy użyć podczas parzenia, ziarna kawy zmielimy w inny sposób. Kawiarka, ekspres czy dripper mają odmienne potrzeby w tej kwestii, dlatego cały proces mielenia dostosowujemy do tego, co zamierzamy zrobić w następnej kolejności. Wymagania każdego z tych urządzeń omówimy w dalszej części wpisu.


Czas mielenia ziaren


Wspomnianym już wcześniej, wartym uwagi czynnikiem jest czas mielenia. Poważnym błędem będzie wykonywanie tej czynności „na zapas”, aby uzyskany proszek był już gotowy do zaparzenia na kolejną okazję. Świeżość to jeden z czynników, który tak bardzo odróżnia jakościowe kawy kupowane w ziarnach od tych już wcześniej zmielonych i nie warto jej im odbierać, nawet (a może szczególnie) ze względów wygody.


Jakość ziaren


Decydując się na kawę sprzedawaną w ziarnach, chcemy przede wszystkim zapewnić sobie jak najlepsze wrażenia smakowe – warto więc odrobić pracę domową i wybrać produkt najwyższej jakości. Jeśli zastanawiacie się, gdzie szukać, w naszej ofercie znajdziecie bogaty wybór świeżo palonych kaw wysokiej klasy, których odpowiednie przygotowanie zaspokoi nawet najbardziej wybredne podniebienia.


Sposób przechowywania kawy


Kupując kawy ziarniste, należy odpowiednio przemyśleć, w jaki sposób zamierzamy je przechowywać. Niestety, ale ziarna kawy mają bardzo wielu naturalnych wrogów. Na tej liście znajdują się m.in. powietrze, wilgoć, ciepło i światło. Nie należy przechowywać ich w pojemniku przezroczystym, nawet jeśli pięknie by się w nim prezentowały. Szczelny, przechowywany w temperaturze pokojowej pojemnik zapewni ziarnom jak najdłuższy czas świeżości, a Tobie pyszną, smaczną kawę.

Jak mielić kawę w konkretnych przypadkach parzenia?


Przyszła więc pora odpowiedzieć na najważniejszą kwestię, jaką porusza ten tekst: jak mielić ziarna, by uzyskać najlepsze w smaku kawy parzone? Wszystko zależy od tego, jaki będzie nasz kolejny krok. Omówmy więc, jak należy przygotować ziarna do parzenia w konkretnych przypadkach.


Parzenie kawy w kawiarce


W przypadku kawiarki zależy nam na uzyskaniu drobinek średnio zmielonych, przy czym mamy na uwadze, że im krócej kawa ma mieć kontakt z gorącą wodą, tym drobniej mielimy. Warto troszkę poeksperymentować z tym, jak bardzo chcemy zmielić ziarna, aby końcowy smak odpowiadał naszym preferencjom – należy jednak pamiętać, że zbyt drobno zmielona kawa może zatkać sitko. Jeśli zaś ziarna będą za grube, woda może w ogóle przez nie nie przejść.


Parzenie kawy w ekspresie ciśnieniowym


Gdy chcemy przyrządzić kawę przy pomocy ekspresu ciśnieniowego, celujemy w grubość ziaren przypominającą sól kuchenną. Wszystko oczywiście zależy od urządzenia, zwykle jednak chcemy, aby uzyskany proch był drobny. Ma to związek z krótkim czasem kontaktu wody oraz kawy. Odpowiednio zmielone ziarna zaowocują gęstym, esencjonalnym napojem.


Parzenie kawy za pomocą drippera


Zalecana grubość mielenia ziaren kawy dla większości dripperów to średnia, z uwagi na to, że gorąca woda przepływa powoli przez kawę umieszczoną w filtrze papierowym. Dzięki zastosowaniu się do tej zasady uzyskamy pyszny, aromatyczny napar.


Mamy nadzieję, że ten wpis okaże się dla Was przydatny i pomoże Wam zwiększyć jakość przygotowywanych napojów. Jeśli jednak chcielibyście zgłębić bliżej temat mielenia kawy, a także poznać różne inne ważne zagadnienia związane ze sztuką parzenia, polecamy nasze kursy dla baristów, które nauczą Was profesjonalnego przygotowywania tego wspaniałego napoju.

Comments


bottom of page