top of page

Sztuka w Twojej filiżance – latte art od podstaw

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co dodaje kawie mlecznej nie tylko wyśmienitego smaku, ale i niepowtarzalnego wyglądu? Tym sekretem jest latte art – sztuka tworzenia wzorów oraz obrazów na powierzchni napoju za pomocą spienionego mleka. Dziś przybliżymy Ci tę fascynującą dziedzinę, zdradzimy, jakie mleko najlepiej wykorzystać, jak należy je poprawnie spienić, a także, na jakich kawach mlecznych najlepiej prezentują się różnorodne wzory. Wspomnimy również o tym, że techniki latte art można opanować, zapisując się na specjalistyczny kurs baristyczny. Jesteś gotowy? No to zaczynamy!


Spis treści

 


Co to jest latte art?


Latte art jest stosunkowo nową techniką w świecie kawy, którą po raz pierwszy zaczęto praktykować w latach 80. XX wieku. Z kolei w latach 90. David Schomer, właściciel Espresso Vivace w Seattle, zasłynął z wprowadzenia tej metody na wyższy poziom. Jego starania, aby udoskonalić tę technikę, były motywowane pragnieniem umieszczenia ciekawego wzoru na górze każdej serwowanej kawy. Z biegiem czasu latte art rozprzestrzeniło się na cały świat, i dziś jest powszechnie uznawane za sztukę przez baristów oraz miłośników kawy na całym świecie. Podstawowymi kompozycjami latte art są:


 • serce – jest jednym z najprostszych i najbardziej rozpoznawalnych wzorów latte art. Tworzy się go poprzez wylanie spienionego mleka w kształcie kropli na środek espresso, a następnie ciągnięcie kropli ku górze napoju, tworząc kształt serca;

 • rosetta – to nieco bardziej skomplikowany wzór, który wygląda jak liść lub kwiat. Tworzy się go również poprzez wylanie spienionego mleka na środek espresso, ale do tego dochodzi poruszenie dzbanka mleka w górę i w dół, tworząc falisty dekor;

 • tulipan – jest to kolejny klasyczny wzór. Tworzy się go poprzez wielokrotne wylanie spienionego mleka w taki sposób, że tworzy się seria serc – jedno na szczycie drugiego, które w efekcie przypominają tulipana;

 • łabędź – ten wzór jest bardzo skomplikowany i wymaga dużej precyzji. Przypomina prawdziwego ptaka pływającego po jeziorze. Z jednej strony jest serce (ciało łabędzia), a z drugiej długi, zakrzywiony kształt (szyja);

 • mysz/miś – ten uroczy wzór cieszy się popularnością wśród miłośników zwierząt. To kombinacja połączonych ze sobą kropek i „narysowanych” na nich kawą elementów zwierzęcego pyska.


Należy jednak pamiętać, że sukces w latte art wynika z praktyki. Niezależnie od poziomu umiejętności najważniejsze jest, żeby cieszyć się tworzeniem swojej sztuki na kawie. Przejdźmy teraz do podstawy tej sztuki – mleka!Skład i charakterystyka mleka do latte art


Kluczem do perfekcyjnego latte art jest odpowiednie mleko, dlatego warto wiedzieć o nim coś więcej. Zacznijmy od składu. W napoju tym znajdują się takie substancje jak białka, tłuszcze oraz cukry. Każdy z tych elementów ma kluczowe znaczenie dla procesu spieniania. Białka są odpowiedzialne za utrzymanie pęcherzyków powietrza, tłuszcz dodaje kresowości, a cukry, głównie laktoza, wpływają na słodki smak spienionego mleka. Odpowiednia zawartość tłuszczu w mleku – optymalnie w granicach 3-4% – zapewnia lepszą konsystencję pianki, co jest niezbędne do wykonania wzorów.


Wybór mleka to indywidualna sprawa, ale do latte art zazwyczaj najlepsze jest to świeże, pełnotłuste. Jego struktura łatwiej pozwala uzyskać gęstą, jednolitą i gładką piankę, idealną do rysowania. Alternatywą dla osób niepijących mleka krowiego są roślinne zamienniki, takie jak mleko sojowe, migdałowe czy owsiane, które również można wykorzystać do malowania na kawie, choć wymaga to nieco więcej praktyki ze względu na inną konsystencję oraz skład.

Jak poprawnie spienić mleko do latte art?

Poprawne spienienie mleka do latte art nie jest trudne, lecz wymaga treningu oraz znajomości pewnych technik. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak zrobić to właściwie.


 1. Użyj świeżego mleka, najlepiej w temperaturze około 4°C. To zimne spienia się lepiej.

 2. Wlej odpowiednią ilość mleka do metalowego dzbanka – powinien być on wypełniony do około 1/3 jego pojemności.

 3. Umieść końcówkę parownika (steamera) tuż pod powierzchnią mleka, aby wprowadzić do niego powietrze i stworzyć mikropęcherzyki.

 4. Ogrzewaj mleko, jednocześnie delikatnie obniżając dzbanek, aby spieniacz pozostał tuż pod powierzchnią – to klucz do uzyskania aksamitnej, jednolitej pianki.

 5. Ogrzewaj do momentu, kiedy dzbanek stanie się ciepły w dotyku, a mleko osiągnie około 65°C, wyższa temperatura spowoduje utratę słodyczy, jak również może zniszczyć strukturę pianki.

 6. Po ogrzaniu mleka delikatnie wstrząśnij dzbankiem, aby usunąć pojedyncze, duże pęcherzyki powietrza, a następnie wlej je do kawy, pamiętając o konkretnych ruchach w zależności od wybranego wzoru.


Trenowanie spieniania oraz odpowiedniego wylewania mleka do filiżanki to podstawa latte art. Ruchy muszą być płynne, a także w pełni kontrolowane, aby wzór był czysty i precyzyjny.Na jakich kawach możesz stworzyć latte art?

Do najpopularniejszych kaw mlecznych, na których bariści tworzą latte art, należą:

 • caffe latte – delikatna kawa z dużą ilością mleka, idealna jako płótno dla tworzenia skomplikowanych wzorów,

 • cappuccino – z równomierną warstwą spienionego mleka, na której wzory są wyraźniejsze przez kontrast z ciemniejszym espresso,

 • flat white – podobne do cappuccino, ale z mniej spienionym mlekiem, co pozwala wykonanie bardzo szczegółowych wzorów.

 • macchiato – chociaż to kawa z niewielką ilością mleka, można na niej stworzyć proste kropki czy serca.

Naucz się sztuki latte art na kursie baristycznym

Jeśli chcesz opanować sztukę tworzenia pięknych wzorów na kawie, kurs latte art jest najlepszą ścieżką. Profesjonalni bariści, tacy jak my, podzielą się wiedzą oraz technikami, aby każde Twoje espresso mogło zostać przekształcone w małe mleczne dzieło sztuki. Na kursie dowiesz się, jak zrobić latte art od podstaw, poszerzysz swoją wiedzę na ten temat, a także poznasz tajniki perfekcyjnego spieniania mleka.


Wykonanie wzoru na kawie nie jest jedynie kwestią estetyki, ale również sposobem na poprawienie wrażeń smakowych napoju. Latte art wzbogaca doznania związane z piciem kawy, dodając jej kremowości oraz słodyczy, która z pewnością zainteresuje naszych gości lub klientów.


Pamiętaj, że podstawy latte art są proste i dostępne dla każdego, lecz do osiągnięcia poziomu eksperta potrzebna jest praktyka. Kurs barista pozwala nie tylko zdobyć teoretyczną wiedzę, ale także nauczyć się precyzji oraz szybkości, dwóch rzeczy niezbędnych w codziennej pracy baristy.


Tworzenie latte art to nie tylko technika, ale i pasja, która pozwala na wyrażenie siebie poprzez kawę. Czy jest coś lepszego niż zaserwowanie ukochanej osobie filiżanki kawy z pięknie wykonanym sercem na pianie? Zapraszamy do podjęcia wyzwania i zgłębienia tajników tej fascynującej formy artystycznej – efekty z pewnością Cię zaskoczą oraz sprawią, że poranne parzenie kawy stanie się rytuałem pełnym magicznego uroku.


Więc jeśli latte art wydało Ci się interesujące, to zainwestuj w siebie i naucz czegoś nowego. Przy odrobinie cierpliwości, a także praktyki będziesz w stanie stworzyć własne dzieła sztuki na kawie każdego dnia. To co, gotowy na kurs barista?

Commentaires


bottom of page