top of page

Jak parzyć kawę w domu? – praktyczny przewodnik

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na całym świecie. Niezależnie od tego, czy jest to espresso, latte, kawa mrożona czy klasyczna czarna, jest ona codziennym towarzyszem wielu osób. Choć możemy cieszyć się nią w kawiarniach, to nic nie jest tak przyjemne jak aromat tego świeżo parzonego naparu w zaciszu własnego domu. Dlatego przedstawiamy praktyczny przewodnik parzenia kawy, który pomoże Ci osiągnąć jej idealny smak i zapach.


Spis treści

 

Jak wybrać najlepsze ziarna do parzenia kawy w domu?


Przy wyborze odpowiednich ziaren do parzenia pojawia się wiele pytań. Jakie znaczenie ma ich pochodzenie, odmiana, obróbka czy stopień palenia? Wszystkie te pytania mogą wydać się przytłaczające, ale są kluczowe, jeśli chodzi o optymalizację smaku naszej ulubionej kawy. Przede wszystkim należy skupić się na segmencie speciality. Przyjrzyjmy się bliżej, jak dokonać wyboru idealnych ziaren do parzenia kawy w domu.


Zacznijmy od tego, czym jest kawa segmentu speciality. Jest to termin używany do opisania najwyższej jakości kawy, która charakteryzuje się wyjątkowym smakiem oraz aromatem. Zainteresowanie tym typem nabrało na sile w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, kiedy to konsumenci zaczęli szukać wyższej jakości produktów, a także autentycznego smaku.


Kawa ta jest starannie wyselekcjonowana, ręcznie zbierana, a następnie poddawana różnego typu obróbce, aby osiągnąć jej pełny potencjał smakowy. Ze względu na jej unikalność, udział kaw speciality w ogólnym handlu tym surowcem jest niewielki, stanowiąc jedynie około 3% światowego rynku kawy.


Przejdźmy teraz do kilku zasad, o których warto pamiętać, wybierając odpowiednie ziarno.


  1. Zrozumieć pochodzenie ziaren – pochodzenie ziaren kawy ma ogromne znaczenie dla smaku naparu. Kawowce rosną w wielu regionach świata, na różnych wysokościach oraz klimatach, co wpływa na smak ich owoców. I tak kawa pochodząca z Etiopii jest często owocowa i kwiatowa, kawa z Kolumbii ma charakterystyczne nuty orzechowe, a także czekoladowe, zaś kawa z Kenii zwykle ma wyraźny smak porzeczki lub innych kwaśnych owoców.

  2. Stopień wypału – on również ma kluczowe znaczenie. Jasno palone ziarna zachowują bardziej złożone aromaty, a ich profil smakowy jest często owocowy oraz bogaty w kwasowość. Średni wypał daje bardziej zbalansowane nuty, łączące smaki owoców, melasy, a także orzechów. Ziarna palone ciemno mogą mieć smak przypominający gorzką czekoladę lub karmel.

  3. Świeżość ziaren i nie tylko – najlepsze będą świeże ziarna, dlatego zawsze sprawdzaj datę palenia na opakowaniu. Kawa powinno wypić się do 6 miesięcy od wypalenia. Warto pamiętać, że ziarna po wypale powinny „leżakować” 6-7 dni, zanim zostaną zmielone i zaparzone. Warto zwrócić uwagę także na opis na opakowaniu. Produkty speciality powinny mieć zaznaczoną przynajmniej informację o kraju pochodzenia, ale często można znaleźć także: region uprawy, nazwę farmy, wysokość uprawy, odmianę botaniczną czy rodzaj obróbki kawy.

  4. Wybór odpowiednich ziaren do metody parzenia – różne metody parzenia wymagają innych ziaren. Na przykład, jeśli preferujesz espresso, warto poszukać średnio lub ciemno palonych, które zapewnią mocny oraz zbalansowany smak. Jeśli natomiast preferujesz metody typu pour-over, takie jak chemex, warto szukać jasno palonych ziaren, które mają delikatniejsze, a także owocowe nuty.


rodzaje ziaren kawy i stopnia zmielenia

Wybierz odpowiednią metodę parzenia


Jak wspominaliśmy rodzaj ziarna oraz sposób przygotowania kawy mają ze sobą wiele wspólnego. Dlatego poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi, jak wybrać najlepszą dla Ciebie technikę przygotowywania tego powszechnie uwielbianego napoju.


Zanim zaczniesz wybierać sposoby parzenia kawy, zdecyduj, jaki jest Twój ulubiony smak. Czy cenisz sobie mocne, ciężkie nuty, czy jesteś fanem subtelnych i kwasowych? Niektóre metody parzenia wydobywają nieco mocniejszy smak, podczas gdy inne są znane z delikatności. Zrozumienie swoich osobistych preferencji może Ci pomóc zawęzić wybór.


Jesteś osobą, której zależy na szybkości przygotowania napoju, czy na powolnym oraz złożonym procesie parzenia? Tak na przykład, ekspresy ciśnieniowe lub przelewowe, takie jak oferowane przez nas urządzenia marki Bonamat, mogą przygotować kawę w mgnieniu oka, podczas gdy alternatywne metody parzenia kawy takie jak chemex czy dripper wymagają więcej uwagi, a także czasu. Każda z tych technik ma swoje unikalne aspekty, które warto wziąć pod uwagę, a wybór idealnej powinien bazować na twoim stylu życia, upodobaniach czy zapotrzebowaniu na kofeinę.


Wprowadzenie w życie wybranej metody parzenia kawy, może niekiedy wymagać odpowiedniego wydatku. Niektóre z możliwości są stosunkowo tanie (jak kawiarka czy french press), podczas gdy inne (jak profesjonalny ekspres do kawy czy dripper), mogą wymagać nieco większej inwestycji. Warto zastanowić się nad tym, ile jesteś w stanie zainwestować w swoje doświadczenie z kawą i jaki balans pomiędzy kosztem a jakością parzenia jest dla Ciebie akceptowalny.


Jak możesz zaparzyć swoją kawę?


Zalewanie kawy wrzątkiem już odchodzi do lamusa (choć w świecie speciality nadal używa się podobnej metody podczas cuppingu). Dziś do wyboru masz wiele ciekawych sposobów przygotowywania czarnego naparu.


  • Kolbowy ekspres do kawy – najpopularniejsza metoda parzenia kawy, doskonała dla osób, które oczekują prostej obsługi, szybkości i wygody.

  • Ekspres przelewowy – jest to metoda polegająca na przepuszczeniu gorącej wody przez zmieloną kawę, która jest filtrowana do dzbanka. Dobry wybór dla osób, które wolą klarowny oraz owocowy smak.

  • Kawiarka (moka pot) – zapewnia kawę o bardzo mocnym smaku, bliższą espresso. Idealne dla osób poszukujących intensywnych doznań.

  • French Press – łatwy w obsłudze, zapewnia pełne, bogate w smaku napoje. Należy pamiętać, że kawa powinna być grubo zmielona, aby uniknąć fusów.

  • Aeropress – ta metoda polega na manualnym dociskaniu kawy przez cienki papierowy filtr. Jest szybka i nieskomplikowana, a do tego daje dużo swobody w kreowaniu smaku.

  • Chemex/V60 – metoda polegająca na ręcznym przelewaniu gorącej wody przez zmieloną kawę jest dość popularna w kawiarniach. Idealna dla osób, które mają trochę więcej czasu na przygotowywanie kawy.


parzenie kawy

Nauka parzenia kawy – przejdź na zawodowstwo


Jeśli zaprezentowana powyżej wiedza Ci nie wystarczy, możesz wpaść na baristyczne warsztaty dla początkujących.


Podczas tego typu kursów, uczestnicy mają okazję pod okiem doświadczonych instruktorów nauczyć się sztuki parzenia kawy. To nie tylko teoria, ale przede wszystkim praktyka – począwszy od poznania różnych rodzajów kawy, przez mielenie, aż po faktyczne parzenie. Nauczysz się, jak prawidłowo obsługiwać ekspres do kawy, jak dobierać temperaturę oraz czas parzenia do poszczególnych odmian kawy, jakie naczynie jest najodpowiedniejsze do podania konkretnego napoju, a nawet, jak utworzyć na powierzchni kawy piękne latte art.


Po ukończeniu warsztatów będziesz w stanie zaparzyć kawę, która zadowoli nawet najbardziej wymagające podniebienia. Może się także okazać, że takie warsztaty posłużą Ci do znalezienia swojej nowej pasji, a może nawet drogi zawodowej.


Podsumowując, w swoim domu także możesz zaparzyć smaczną kawę, o ile postanowisz dowiedzieć się co nieco o ziarnach i metodach ich przygotowywania. Pamiętaj, że w razie potrzeby zawsze możesz zwrócić się o pomoc do doświadczonych baristów i wybrać się na kawowy kurs.

Comments


bottom of page